Čo zvážiť, než sa začnete učiť jazyk

Autor: Peter Kita | 27.1.2014 o 13:20 | (upravené 27.1.2014 o 13:53) Karma článku: 10,04 | Prečítané:  2618x

Zdravím, som Peťo, lektor. Učím cudzie jazyky už vyše 5 rokov, zatiaľ len anglický jazyk, ale už po novom začínam aj s francúzštinou (verte tomu alebo nie). Učenie a všeobecne prácu s ľudmi mám veľmi rád, predsalen je to jediný job, kde môžem vyplaziť na klientov jazyk a oni sa neurazia (No, kto by také niečo nebral?) V angličtine aj prekladám, hoci mi to je proti srsti a radšej by som sa venoval tlmočeniu, keďže mám na to papier, ale dosť už nehanebnej sebapropagácie. Keďže už mám čo sa týka  učenia druhých na Slovensku aj v zahraničí tak by som sa rád podelil o moje postrehy, ktoré by Vám mohli pomôcť alebo aspoň pobaviť.

Klamte, vymýšlajte si, trepte z cesty, HOCIČO!!!

Rozprávať je prirodzená súčasť jazyka. Ako lektor, ktorý sa snaží z Vás niečo dostať je mi ukradnuté či mi začnete hovoriť o tom ako Vám to neklape vo vzťahu, čo sa Vám páči na druhom alebo rovnakom pohlaví alebo hocičo iné za čo by som Vás asi odsúdil v bežnej komunikácií, ale hlavne nech to je po ANGLICKY! 60% toho čo poviete za deň sú čisté hlúposti, tak smelo! Čo ma vedie k nasledujúcemu bodu..

Robte chyby, často a sebavedomo

Vy viete, že Vám to nejde a ja to viem tiež. Ak vy nespravíte chybu, tak ja Vás neopravím, tým pádom sa Vy nič nenaučíte. Viem, že hovoriť v inom jazyku vie byť podobné ako pozvať dievča čo sa Vám tak páči na rande, ale keď mi trepnete niečo dvojzmyselné alebo celkom nesprávne tak zemeguľa sa stalé bude točiť ďalej a život na nej nezanikne. Maximálne sa na tom zasmejeme ak to bolo vtipné, ale v každom prípade Vás opravím a ide sa ďalej.

Naučiť sa jazyk je proces

Po 3 sedeniach sa ma falošný začiatočník pomimo stažností a vyjadrení, že necíti výrazný pokrok opýtal nasledovné: "Peťo, prečo nehovorím po anglicky aspoň tak dobre ako ty?" Vrátim sa k výroku mojej triednej zo strednej školy: "lieviky do hlavy sa ešte nevynašli".  Keď sa chcete naučiť jazyk bude to trvať nejaký čas a aj nejakú tú námahu.

Dajte tomuto vy pravé meno

Môžete mať ten titul pred menom alebo obchodovať s nehnuteľnosťami a tá kancelária v ktorej sedíme ozaj potrebuje to nové kožené kreslo a áno došiel som v číňanoch. To, žial, neznamená, že do Vás nebudem hústiť ako do klientov na skupinových kurzoch. Ešte keby ste sa trochu snažili, tak aj spochybniť všetko čo hovorím by ste vedeli po anglicky.

Cena

Horúca kaša pri dohadovaní si každého klienta. Pre vás hoďka. Pre mňa 2,5 s cestou k Vám a späť. Zrazu som s platom na úrovni brigádnika v tescu. To nerátam prípravu cvičení a iné.  Ono, ja Vám rád pomožem s tým 5-stranovým odborným výcucom čo v pondelok potrebujete mať hotový, hoci z toho mailu mám zmiešané pocity v sobotu ráno po prehýrenej noci. Tá cena je taká z nejakého dôvodu, takže nie, na druhom konci mesta, 2 razy do týždňa v ranných hodinách za 5 euri sa naozaj nedohodneme.

V krátkosti, trochu ostro, ale dúfam, že aspoň pobavilo. Váš lektor

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?